Komentár od Mareka Karasa
Najväčšie rapidové podujatie tohto roka sa premiérovo odohralo v Kežmarku cez víkend 22-24.5.2026. Súčasťou festivalu boli dva turnaje družstiev mladších žiakov a starších žiakov, majstrovstvá jednotlivcov a počas nich a aj sprievodný rapid turnaj pre dospelých.
Pre mladších žiakov sa začala výprava už vo štvrtok, keďže cesta do Tatier v deň turnaja by zrejme znamenala krutý spánkový deficit u našich najmenších. Jediný, kto si zvolil „dobrodružnú“ cestu som bol ja a vyskúšal som si nočnú cestu cez Bratislavu, Poprad, až som napokon tesne pred turnajom tiež dorazil na miesto konania.
Družstvo mladších žiakov hralo v zložení David Hrdý, Marko Paľun, Emmka Bartošová a Oliverko Šuplata. Družstvu som sa behom turnaja snažil pomáhať ja, Marek Karas.
Do turnaja sme vstúpili z pozície druhých nasadených. Rapidový rating systém však často, zvlášť u mladých, nemá veľkú výpovednú hodnotu. Tí často „nestíhajú“ zároveň so svojím klasickým ratingom stúpať aj v rapide, keďže počet ratingovaných turnajov nie je veľký. Bolo mi preto jasné, že nebezpečný súperi sú na štartovnej listine aj pod nami a cesta turnajom určite nebude jednoduchá. Poďme sa preto pozrieť, ako sa jednotlivým hráčom darilo a na aký konečný výsledok ich výkony stačili.
Oporou družstva bol Dávid hrajúci na prvej šachovnici. Zaknihoval 4 výhry a 3 remízy s hráčmi úzkej špičky vo svojej kategórii. Obsadil 3.miesto na prvej šachovnici a ukázal tak, že vo svojej kategórii patrí na Slovensku medzi najlepších, aj keď MSR v Tatralandii veľmi nevyšli. S Dávidom musíme spoločne zapracovať na repertoári zahájení, ktoré sú momentálne jeho slabinou. Keď sa nám to podarí, myslím, že príde u Davida rýchly výkonnostný skok. Miestami k „dokonalosti“ chýbal malý kúsok bojovnosti navyše. Niektoré z jeho remíz vznikli bez zváženia situácie tímu v situácii keď šlo ešte bojovať a ten stratený polbod občas chýbal.
Na druhej šachovnici taktiež veľmi slušne obstál Marko. Uhral 4,5 bodu, pričom prehral len s dvoma veľmi kvalitnými súpermi. Zrejme jediným zaváhaním, ktoré bolo z kategórie zbytočnejších, bola remíza s najmladším členom šachového klanu André. Marko určite má na to, sa v ďalších rokoch začleniť v rámci svojej kategórie do vyšších poschodí tabuľky, než napr. tento rok v Tatralandii. Nesmie ale zabúdať, že rovnako dôležitá, ako jeho talent je aj samostatná domáca práca.
Tretiu šachovnicu zastávala Emmka. Tá v turnaji nakoniec získala 4 body, s čím zrejme plne spokojná nebude, zvlášť kvôli trpkým dvom prehrám na záver. Emmka od minulého roka veľmi hráčsky dospela, no stále ju občas zradí taktika. V príprave na MS nad touto oblasťou poctivo pracujeme. Je nutné zotrvať a zlepšenie určite príde.
Štvrtou a poslednou súčasťou družstva bol Oli, ktorý zase miestami doplácal na príliš rýchlu ruku a preto to tentokrát nestačilo na viac než 50 % bodový zisk 3,5/7. Moje rady si ale, zobral k srdcu a chuť si napravil v sobotu v súťaži jednotlivcov. Ale o tom zachvíľu.
Tieto výkony jednotlivcov, stačili na celkové jedenáste miesto spomedzi 27 účastníkov. To sa bohužiaľ nedá považovať za úspech, no ani za tragédiu. Nie vždy dopadne turnaj podľa predstáv a je to dôležité pre uvedomenie si našich slabín. Nad tými je potrebné byť ochotný zapracovať a na ďalší rok sa vrátiť lepší. Keďže naše družstvo mladších žiakov môže hrať ešte aj o rok v rovnakom zložení, verím, že tomu tak bude.
Po turnaji už bol čas len na krátke spoločné posedenie a večeru. Následne sme sa rozpŕchli na ubytovanie, aby deti načerpali energiu do víkendových bojov.
Na sobotné turnaje sa naša výprava významne rozšírila. Čakali na nás individuálne MSR jednotlivcov a sprievodný turnaj O pohár primátora mesta Kežmarok. V sobotu som sa taktiež aj ja „prezliekol“ z role trénera do role hráča a preto o sobotnom dianí na šachovniciach nemám až tak dobrý prehľad.
Na medaile si tentokrát siahli Ryan a Emmka.
Ryan potvrdil momentálnu dominanciu v kategórii C16, v prvých piatich kolách zvíťazil a turnaj mu na samostatné víťazstvo stačilo zakončiť dvomi remízami. Šancu svojím súperom dával len nadmernou časovou spotrebou, no situáciu sa mu aj tak podarilo udržať pod kontrolou. Pravda, turnaj by mohol byť zaujímavejší, keby Ryanov hlavný konkurent Filip Kulich neuprednostnil účasť v sprievodnom turnaji.
Emmkin turnaj nezačal tak ideálne, ako Ryanov, keď už v druhom kole prišla „nehoda“ , keď Emmka vo vyhratej pozícii prehrala na čas proti súperke, ktorá nepatrila medzi papierové favoritky. Nehoda bola náležite pokrstená slzičkami. Emmka však ukázala psychickú odolnosť, keď sa po našom rozhovore ukľudnila a do ďalších kôl nastúpila znova pripravená naplno bojovať. Do konca turnaja už stratila len pol bodu za remízu s Monikou Plančárovou, jednou z jej hlavných konkurentiek a bronzovou medailistkou z tohtoročných MSR v Tatralandii. Turnaj napokon o pomocné hodnotenie ovládla vicemajsterka z Tatralandie Adrianka Šefcová, ktorú Emmka v priamom súboji porazila. Zvlášť po nešťastnom druhom kole je aj striebro určite úspechom.
Ako som spomínal, Oli si po piatku „sadol na ruky“, hral pomalšie, sústredenejšie a odmenou mu bolo prvé umiestnenie v top 10 z majstrovstiev Slovenska. Jediné dve prehry prišli s chlapcami z úzkej špičky jeho kategórie C10. Dúfam, že si uvedomil, že keď sa sústredí a nie je zbrklý, ide mu to zrazu lepšie. Keď s odstupom času vidím jeho výsledky z turnajov hraných ďalší víkend, zrejme tomu tak bolo. :) 9. miesto na MSR, super, Oli! V najmladšej kategórii si svoju premiéru na majstrovstvách odbil aj Oliho mladší brat Riško aka „ Šiško“ :) a vybojoval pekné 3 body!
Takisto 9. miesto o kategóriu vyššie pridal Dávid. Ten mal po piatku azda ešte vyššie ambície, no nutné povedať, že prehry prišli tiež len proti „extratriede“ jeho kategórie a remíza proti tréningovému parťákovi. Dávid určite môže byť „Hrdý“ aj na 9.miesto. :)
V tej istej kategórii skončil s 50% bodovým ziskom Marko. Zlom v turnaji pre neho nastal, keď v 5.kole po boji podľahol jednému z favoritov kategórie. Určite si ale zaslúži pochvalu za bojovnosť, keď sa silného súpera nezľakol a odmietol rýchlu remízu, ktorú súper ponúkol, keďže sa necítil dobre. Marko „dieru do sveta“ nespravil, ale za svoj výsledok sa určite nemusí hanbiť.
A do tretice 9. miesto! Riško Pisarčík v C14. Táto kategória je v tomto roku mimoriadne vyrovnaná, čo sa ukázalo po Tatralandii aj v Kežmarku. Pri takejto vyrovnanosti turnaju trochu uberá na objektivite malý počet 7 kôl. Myslím, že nie som jediný, kto by do budúcna ocenil možno skorší ranný začiatok a pridanie 2 extra kôl. Riško v treťom kole prezrel taktiku so súperom, ktorému v poslednom kole ukradol medailu v Tatralandii a v zápätí neubránil ťažkú koncovku proti vicemajstrovi z Tatralandie a v bolo v podstate po turnaji. Ani finiš 3/3 už nestačil na viac, než umiestnenie pri konci prvej desiatky. Myslím ale, že Riško minimálne nemusí byť sklamaný.
Aby nebolo deviatych miest dosť, tak ešte jedno pridal v kategórii do 18 Jožko Benci a hneď za ním bol v tabuľke Dominik Hitka. Tam už ale bohužiaľ vôbec netuším, čo sa na šachovniciach dialo.
V dievčenských kategóriách pridala ešte ôsme miesto Miška, pre ktorú toto umiestnenie môže byť po reštarte šachovej kariéry príjemným povzbudením.
V sprievodnom turnaji kraľovala dlhoročná opora KŠN Samir Sahidi, ktorý stratil len pol bodu za férovú remízu s GM Gažíkom, ktorý mu v konečnom poradí sekundoval. Samirov rapidový „inštinkt zabijaka“ som vo štvrtom kole pocítil aj ja a v podstate bez odporu som bol nútený kapitulovať. Samirov rapidový rating, ktorý čerstvo presiahol hranicu 2550, ozaj nie je náhodou.
Mne samotnému sa turnaj okrem partie so Samirom vydaril a stratil som len pol bodu za remízu s IM Igorom Gažíkom. To bola síce partia pripomínajúca horskú dráhu, no napokon zrejme spravodlivá remíza. Podarili sa mi skalpy ukrajinského FM Domanského, či „Divokej tvorkyne“ WFM Gažíkovej a napokon z toho bol bronz. Po chabom závere ligovej sezóny, taktiež povzbudivý výsledok.
Po turnaji sme ešte s Milošom obdržali milé darčeky za našu víkendovú starostlivosť a spravili sme túto peknú spoločnú fotku:

V sobotu večer nás opustila najmladšia časť výpravy. Tá staršia putovala na spoločnú večeru. Ukážka dobrého kolektívu bola, keď sa večera predĺžila o niekoľko hodín a účastníci sa rozchádzali až v pomerne neskorých večerných hodinách.
V nedeľu nás ešte do tretice čakalo MSR družstiev starších žiakov. KŠN do nej nastúpilo s dvomi družstvami. Áčko v zložení Ryan, Riško, Tobi a licenčná posila Timi som mal organizačne a „kapitánsky“ na starosť ja a o béčko v zložení Dávid, Sebi, Fifo a Miška sa staral Miloš Hrdý.
Áčko vstúpilo do turnaja ako z ríše snov. Slabšie chvíle síce nastali, no neprevyšovali počet jednej na kolo.
V prvom kole proti Banskej Bystrici B bohužiaľ vežu podložil Ryan a preraziť nedokázala Timi (jej súper nakoniec všetky ostatné partie vyhral!) . No svoje partie jednoznačne zvládli Riško a Tobi. 2,5-1,5
V druhom kole vo svojej „opatrnej tyrkysovej premiére“ pokračovala Timi a bohužiaľ v časovke nedotiahla vyhratú vežovku. Chalani však svojich súperov jednoznačne zdolali a tak sme Modranku B porazili 3,5-0,5.
V treťom kole už šlo do tuhého a súperom nášho družstva bol tím z Košíc. Ryan opäť „nasadil slimačie tempo“ no časovku, aj podozrivú pozíciu sa mu podarilo zvládnuť, zatiaľ, čo súperova pozícia sa takmer okamžite po príchode do časovky rozpadla.
Riško bol na súperovho orangutana možno až príliš agresívny (haló, sloboda zvierat!), no súper diery v jeho útoku nakoniec nevyužil a Riškova stratégia slávila úspech.
Tobi však tentokrát založil partiu až príliš pasívne, čo súper využil a aktívnou hrou po zásluhe zvíťazil.
Timi nastúpila proti papierovej outsiderke, ktorej však deň predtým v jednotlivcoch podľahla. Otvorenie nezaložila podľa mojich predstáv (ako sa ukázalo, tak veľmi podobný problém bol aj v sobotu), no tentokrát bola súperka v útoku príliš optimistická a jej pozícia skolabovala. 3:1
V štvrtom kole sme sa prekvapivo na prvom stole stretli s Céčkom Doprastavu, ktoré kolo predtým v derby porazilo favorizované áčko. Zápas sme preto určite nemohli podceniť. Ten sa však od začiatku vyvíjal v náš prospech.
Ryan v pomerne dlhej a napínavej partii napokon pretlačil nebezpečného súpera.
Riško zvolil proti majstrovi Slovenska zo soboty zaujímavú variantu Carokanu s2.c4 . Súper napriek neznalosti zareagoval celkom dobre a podarilo sa mu vyrovnať. V koncovke si Riško napokon isté šance na výhru vytvoril, no nepodarilo sa mu ich využiť. Remíza.
U Tobiho sa po prvýkrát (a bohužiaľ nie naposledy) ukázalo, že by si mal prejsť základné vežové koncovky. Partia mala až do remízovej vežovky úplne vyrovnaný priebeh, až dokým Tobi nezačal v časovke páchať absolútne „kráľovské kamikaze“ a začal kráľom utekať úplne na druhú stranu, než bolo vhodné. Súper (opäť môj zverenec) dal ale pojmu „kráľovské kamikaze“ úplne nový rozmer, keď si ukážkovo nabehol do matu.
Timi si so súperkou príliš neublížila a zaknihovala ďalšiu remízu do zbierky. Pre dobro družstva to ale stačilo. 3:1
V piatom kole sa na prvom stole odohral zápas KŠN A – Doprastav B , v ktorom som nemohol držať palce absolútne nikomu, keďže všetkých 8 zainteresovaných navštevuje moje tréningy.
Ryanova partia po pomerne vyrovnanom priebehu skončila remízou.
Riško nezaprel svoju lásku ku slonom a na šachovnici sa ocitol Elephant gambit. To som nevidel rád, keďže je to minimálne podozrivé zahájenie. Ale ešte menej rád to videl jeho súper, ktorý reagoval absolútne nevhodne. Ten však zapojil svoju bojovnosť a obranné zručnosti a napokon mizernú pozíciu ubránil. Počas tejto partie mi pribudol nejeden šedivý vlas.
Tobi v sľubnej pozícii pomerne skoro uzavrel zmier, keďže videl, že sa zápasová situácia vyvíja priaznivo. V pozícii ale veľmi neriskoval a mohol kľudne ešte vyskúšať bojovať.
Timi využila prehodenie ťagov v zahájení u svojej tréningovej parťáčky a vo svojom obľúbenom urýchlenom drakovi zaslúžene zvíťazila. 2,5:1,5
V šiestom kole sa už lámal chlieb, keď sme narazili na druhé nasadené Považské Podhradie.
Tomu zodpovedal aj priebeh partií. Zápas ponúkol absolútne strhujúcu „podívanú“ (pardon, žijem v Prahe, nenapadlo mi iné slovo :( ) , keď všetky partie končili až v hlbokej časovke.
Ryan sa konečne dočkal súboja s hlavným konkurentom zo svojej kategórie. Aj keď mal Ryan v súboji mierne navrch, napokon preraziť nedokázal.
Riško zaknihoval v tomto zápase veľmi dôležitú výhru v , pre neho neznámom, variante sicílskej. Aj keď partia zďaleka nebola bez chýb, Riško ukázal pevné nervy a vežovku s pešiakom naviac presvedčivo premenil.
Riškova výhra bola dôležitá, pretože kompenzovala prehru Tobiho. Ten partiu založil veľmi odvážne, no málo pozornosti venoval svojim hodinám. Do časovky prišiel ešte pri plnej šachovnici figúr a absolútne chaotickej pozícii. Tam pevnejšie nervy pre zmenu ukázal hráč Podhradia a Tobiho pozícia sa rozpadla.
Timi predviedla ďalší zo svojich opatrných výkonov v turnaji, no táto remíza sa dá považovať za úspech. Proti nej sedela novopečená majsterka v rapide do 16 rokov a Timkina časová spotreba bola taktiež veľmi hraničná. 2:2
Do posledného kola sme teda vstupovali s jednobodovým náskokom pred naším posledným súperom – Juniorom Banská Bystrica.
Bol to zápas o všetko, keďže nám na titul stačila remíza a pri prehre sme nemali ani istotu medaile.
Prvá dohrala Timi, keď bola opäť prehnane opatrná a mierne lepšiu pozíciu v strednej hre dala bez váhania za remízu.
Ryan vlial družstvu do žíl nádej, keď svojim Rétim absolútne zdemoloval súperovho kráľa.
Ostávali dve partie. Riško a Tobi proti bratom Kopečným.
Opäť sa bohužiaľ ozvala Riškova „láska ku slonom“. Filip Kopečný si proti jeho gambitu počínal o poznanie lepšie, ako Riškov minulý súper a zaslúžene získal výhodu. Riškovi sa napokon partiu podarilo aspoň nachvíľu zvrátiť, keď získal kvalitu a mohol zrejme usilovať aj o výhru. Časovka však oveľa lepšie vyšla Filipovi a bolo vyrovnané.
Tobi opäť od úvodu založil partiu veľmi pasívne a mladší z bratskej dvojice ho zato zaslúžene „mučil“. Tobimu sa napokon ale podarilo partiu previesť do Philidorovej pozície. Bohužiaľ sa ale druhýkrát potvrdilo, že Tobi materiál s vežovými koncovkami zrejme dlho nevidel a pomerne ľahkú obrannú metódu nezvládol. A tak bolo po všetkom.
Prehrali sme jediný zápas v turnaji a titul bol preč. Chalanov, ktorí dohrávali poslední som ubezpečoval, že to nie je len ich chyba. Nie sú jediní, ktorí v turnaji stratili body. Aj cez počiatočné rozčarovanie bol prístup celého tímu rovnaký. Ako tím vyhrávame – ako tím prehrávame. Napokon aspoň tesne cinkla bronzová medaila, ktorá sa dá taktiež považovať za úspech. Koniec to bol síce trpký, no aj tak môžem celé družstvo za predvedenú hru a prístup pochváliť.
Bol to veľmi namáhavý a záživný víkend v Kežmarku, ktorý nám priniesol úspechy aj neúspechy, no každopádne taktiež cenné skúsenosti a stmelenie, už aj tak výborného kolektívu.
Komentár od Miloša Hrdého
Družstvo starších žiakov B nastúpilo ako 9. nasadené, ale už v prvom kole bolo dostatočne preverené družstvom Pešiaci Sabinov. Nie najlepší štart prvého kola bol umocnený rýchlou prehrou na štvrtej šachovnici u Mišky, pričom postupne mali horšiu pozíciu na šachovnici Dávid aj Sebi. S istotou vyhral svoju partiu Fifo. Sebimu sa nepodarilo udržať horšiu pozíciu, až sa celkom rozpadla a súperka pretlačila Sebiho na dámskom krídle. Dávid so šťastím otočil partiu, kde bolo chýb z oboch strán niekoľko. Po priebehu kola bola remíza malé víťazstvo pre tím.
V druhom kole naše „B“-čko vyzvalo Bardejovské „B“-čko. Na horných šachovniciach (Sebi a Fifo) sa zrodili remízy a spodné šachovnice zabrali „naplno“. Priebeh partií bol premenlivý najmä na 4.šachovnici, kde Miška mala horšiu pozíciu, ale po nemožnom ťahu súperky sa „obohatila“ o 1 pridanú minútu čo jej dodalo pokoj a následne jej pomohla súperka, ktorá spravila niekoľko chýb v časovke a Miška zaknihovala prvý bod. Rezultát kola prvá výhra v turnaji.
V treťom kole žreb prisúdil súpera z Humenného. Sebi bojoval ako lev, ale nakoniec to nestačilo ani na pol bod. Na 2-ke Fifo ponúkol otráveného pešiaka a následne získal kvalitu, nasledovalo umné vymenenie dám a postupne pozbieral slabých pešiakov súpera a partiu vyhral. Dávidovi sa podarilo „odchytiť“ súperovu dámu a bolo po partii. Miške sa pozícia rozpadla začiatkom strednej hry, čo spôsobilo rýchlu prehru. Celkovo 2:2 opäť remíza.
V štvrtom kole proti Junioru B z Banskej Bystrice Sebi uhral remízu v dámskej koncovke s bielo poľnými strelcami. Fifo úspešne odchytil súperovi dámu. Dávid vyhral v koncovke, keď súperka v časovke chybovala. Miške ako bielej sa partia veľmi nevydarila, zobral „otráveného“ pešiaka a prišla následne o figúru. Po výmene dám sa už len dohrávalo a súper prevahu uplatnil. Výhra v pomere 2,5:1,5.
Piate kolo bolo pre našich hráčov ako krst ohňom, pretože žreb im prisúdil hráčov z Považského Podhradia, ktorí boli favoritmi na medailu (2. nasadení). Aj keď hráčom sa snaha uprieť nedala, postupne sa súperi presadili, prehrali sme 0:4.
Nasledovalo 6. kolo a po predchádzajúcej prehre som dúfal v prijateľnejšieho súpera, dostali sme Sláviu UPJŠ Košice (opäť ašpiranta na medailu). Sebimu sa pod dlhom boji už v rozhodnutom stave podarilo získať so silným súperom pol bod za remízu. Filip dlho živil nádej na dobrý výsledok, ale nenašiel správne pokračovanie a súper sa presadil. Ostatné partie našim hráčom nevyšli a postupne súperom podľahli, celkovo sme prehrali 0,5:3,5.
V poslednom kole sme dostali hráčov z Bojníc. Sebi vsadil na Londýn s rýchlou výmenou figúr, ktorá vyústila do vežovej koncovky, pričom súper aktivitou kráľa získal miernu prevahu, ktorú nakoniec presadil. Fifo mal celú partiu problém so slabým pešiakom na e7, keď sa mu podarilo pozíciou vyrovnať, nevhodne vymenil veže a súper s lepšou pešiakovou štruktúrou vyhral. Dávid s bielymi figúrami nenašiel správny recept na súperov Caro-Kann a pasívna hra ho stála výsledok. Miška s hrateľnou súperkou taktikou uspela a zabezpečila družstvu aspoň jeden bod. Celkovo sme prehrali 1:3.
Zhodnotenie vystúpenia družstva: 2 výhry, 2 remízy a 3 prehry znamenali celkovo 6 bodov, čo stačilo len na 28. miesto. Všetci súperi B čka, s ktorými sme hrali skončili vyššie, takže body sa nezbierali ľahko. Prehry s Košicami a Považským Podhradím sa dali očakávať, pričom prvé a posledné kolo nás stálo lepší výsledok. Sebi nemal svoj deň (získal 1,5b zo 7), nakoľko v sobotu s porovnateľnými súpermi bodoval viac. Filip uhral 3,5b, čo je solídny výsledok na 2. šachovnici, ktorým si pýta prestup do „B“ tréningovej skupiny. Dávid okrem posledného kola uhral na 3. doske svoj štandard a celkovo získal 4b. Miška potrebuje na väčší bodový zisk (2b) hernú prax s ťažšími súpermi, pretože občasné návštevy turnaja začiatočníkov ju nepreveria dostatočne. Celkovo sme získali na všetkých šachovniciach 11b z 28 možných. Pre umiestnenie B -čko do turnaja samozrejme nešlo, ale aby nazbieralo skúsenosti. Do ďalších majstrovstiev prajem hráčom veľa chuti do tréningu, ktorý ako jediný im pomôže napredovať.